От почистване веднъж седмично, ежедневно почистване, пролетно, есенно или друг вид почистване може да се поучите по всичко време.
Това дали използвате предимно прахосмукачка или се доверявате на верния приятел МОП-а, дали предпочитате фирма по почистване или на съвременните технологии и съвременни роботи за почистване не е от голямо значение. Важното е, че сте открили начин да го правите и най-вече всеки вид почистване трябва да се извършва редовно.
Ето и някои насоки, които да следвате, за да сте по-организирани и подредени в работата:
Прахосмукиране на килимите във всяка стая и мека мебел. След като сте изтрили с влажна кърпа прахта от етажерки и рафтове е време да минете пода и килимите със специални средства, чрез които праховите частици няма да се отлагат на повърхността или това ще става по-бавно. На следващо място, избършете праха от радиатори, врати, подпрозоречни первази, дръжките на вратите и стайни растения.
Пролетно почистване трябва да се извършва веднъж годишно. Това почистване трябва да започва с почистване на шкафовете и след като сте извадили всички неща от рафтовете, избършете с влажна кърпа и едва след това определете кои неща да върнете обратно по рафтовете.
Същата процедура е необходимо да се проведе и по всички шкафове, скринове, бюфети. Сувенири и предмети се почистват с влажна кърпа, книгите трябва да бъдат вакуумирани, одеялата и възглавниците внимателно забърсани със сухо. Килимите също се нуждаят от специални грижи. Те трябва да са почиствани няколко пъти в годината, за да не се натрупват частици прах и микроби. В идеалния случай, веднъж годишно може да почиствате килими, подовете с влажна кърпа.
Планирайте всички работи по почистване на дома по-рано, придържайте се към прости правила и ще имате възможност да спестите време и усилия, като направите почистване правилно и бързо.